search
top

Osteoporoza

Przy osteoporozie dochodzi do znacznego osłabienia układu kostnego, który tym samym staje się bardziej podatny na wszelkie złamania. Choroba może dotknąć każdego i to bez względu na jego wiek, ale największą grupą osób zmagających się z osteoporozą są seniorzy.

Drugą grupą są kobiety, które przeszły już menopauzę. W tych dwóch grupach można zaobserwować spadek ilości wapnia, jaki wchłaniany jest z nerek i jelit. W podeszłym wieku również zmniejszeniu ulega ilość witaminy D wchłanianej do organizmu oraz spada poziom testosteronu u mężczyzn.

www.zatokabraniewo.pl

Początkowe stadia choroby nie wiążą się jakim odczuwalnymi lub bolesnymi objawami. Chory może być przez wiele lat nieświadomy tego, co mu dolega, dopóki nie dojdzie do poważnego złamania kości nadgarstka, udowej, ramienia lub złamania kręgów kręgosłupa.

Leczenie osteoporozy w głównej mierze opiera się na dbałości o to, aby nie dochodziło do złamań oraz innych urazów w obrębie kości i stawów. Chorzy muszą przyjmować leki, które zapobiegają dalszym procesom niszczenia kości.

Wskazana jest także systematyczna rehabilitacja. Nieocenioną pomocą może być przy tym łóżko rehabilitacyjne dla chorego. Lekarz z pewnością zaleci chorym na osteoporozę zrezygnowanie z używek – alkoholu, papierosów, a także kofeiny. W przypadku chorych bardzo ważna okaże się być dieta bogata w wapń zawarty w produktach spożywczych oraz suplementach.

aspazja zabiegi stomatologia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top